Σάββατο 4 Απριλίου 2009

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΤΡOΠΑΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΌ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ.- - Ένα Κύπελλο γεμάτο ιδρώτα κατέκτησε στον τελικό του βόλεϊ ο Ολυμπιακός. Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, μπροστά σε ένα εξίσου καταπληκτικό κοινό, πολύ μακριά από τις γνωστές καφρίλες του παρελθόντος. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-0, ο Παναθηναϊκός 2-1 και τελικά το ματς κρίθηκε στην παράταση του τάι μπρέικ. Έτσι, ήρθε η επάνοδος του Ολυμπιακού στην κατάκτηση του Κυπέλλου μετά το 2001, όταν είχε νικήσει στον τελικό τον Ηρακλή. Στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων, στο Φάληρο, είδαμε ένα τελικό διαφήμιση που ανοίγει δρόμους για γίνει πλατύτερα αγαπητό το ωραίο άθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 σετ: 25-23, 22-25, 23-25, 25-20, 17-15.

Επεισοδιακό τάι μπρέικ

Ο εκπληκτικός τελικός κρίθηκε στο πέμπτο σετ που έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις, ανατροπές, πάθος νεύρα και κίτρινες κάρτες. Συγκεκριμένα ενώ το σκορ ήταν 6-6, από σέρβις παίκτη του Ολυμπιακού η μπάλα βρήκε τον Στεφάνου, ο διαιτητής έκανε λάθος και έδωσε άουτ και πόντο για ΠΑΟ. Ο πάγκος και οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ακολούθησαν και οι «πράσινοι» με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας.

Τελικά ο ρέφερι Λέκκας προτίμησε τη μέση λύση, χρέωσε με κίτρινη κάρτα και ένα πόντο τις δύο ομάδες και το σκορ έγινε 7-7. Στην συνέχεια με Τζούριτς και Μίλκοβιτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 13-10, ο ΠΑΟ μείωσε σε 13-12 και 14-13. Στο σημείο αυτό ο Αγκάμεζ κάρφωσε άουτ και όλος ο Ολυμπιακός μπήκε να πανηγυρίσει τη νίκη αλλά ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του και έδωσε πόντο στον ΠΑΟ κάνοντας το σκορ 14-14 (έδειξε παράβαση στον φιλέ σε παίκτες του Ολυμπιακού).
Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρεώθηκαν να... επιστρέψουν στο γήπεδο και να αγωνιστούν μέσα σε μεγάλες διαμαρτυρίες. Ο τηλεοπτικός φακός, πάντως, δικαίωσε τον διαιτητή γι΄ αυτήν την απόφασή του. Τελικά οι "ερυθρόλευκοι" με εκπληκτικό τον ΜVP Xριστοφιδέλη (που έβγαλε εκπληκτικές άμυνες) και τον Μίλκοβιτς κέρδισαν το σετ και τον τελικό με 17-15.

Καλή αρχή για Ολυμπιακό

Κακός στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα 6-1 . Ο Αγκάμεζ πήγε στο σέρβις και βοήθησε τους «πράσινους» να μειώσουν σε 7-5. Ο Ολυμπιακός από εκεί και πέρα, με κορυφαίους τους Μίλκοβιτς και Ριβέρα, διατήρησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14, αλλά οι παίκτες του Αλέκου Λεώνη πέρασαν μπροστά με σερί 4-0 και έφτασαν να προηγούνται με 19-21. Πόντο πόντο πήγαν οι δυο ομάδες μέχρι το 22-22. Εκεί οι Μίλκοβιτς και Ούρναουτ έκαναν το σκορ 24-22 . Ο Αγκάμεζ με κακό σέρβις ...έστειλε την μπάλα στον φιλέ και οι «ερυθρόλευκοι» με 25-23 πήραν το σετ και έκαναν το 1-0.

Με Αγκάμεζ σε 1-1

Πόντο πόντο ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 7-10 αλλά ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να ισοφαρίσει 11-11. Ο Αγκάμεζ ήταν και πάλι αυτός που έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό και φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους εξασφάλισε το προβάδισμα στην ομάδα του 19-15. Οι «ερυθρόλευκοι» με άσσο του Τζούριτς πλησίασαν στον πόντο 22-23, αλλά μέχρι εκεί. Ένα κρίσιμο τριπλό μπλοκ των «πρασίνων» έγειρε το σετ 22-24 υπέρ της ομάδας του Λεώνη, ενώ ένα κακό σέρβις του Ρουμελιώτη οδήγησε το «τριφύλλι» στο 22-25 και στο 1-1.

Ο τραυματισμός του Χοφ και 1-2

Στο τρίτο σετ η τύχη έπαιξε ρόλο. Ο Ολυμπιακός έχασε με διάστρεμμα τον Χοφ στο 8-10. Ο τραυματισμός του Αμερικανού κεντρικού επηρέασε αγωνιστικά και ψυχολογικά τους «ερυθρόλευκους» και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟ με τον Αγκάμεζ να ξεφύγει με 9-12, 11-16, 13-18. Οι παίκτες του Κρίστιανσον δεν τα παράτησαν έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια και πλησίασαν στο –2 (18-20). Ο ΠΑΟ με τα σέρβις του Αγκάμεζ ξέφυγε με 21-24, χαλάρωσε και ο Ολυμπιακός με τον Τζούριτς έφτασε στο πόντο 23-24. Τελικά ο Αγκάμεζ «καθάρισε» και ο ΠΑΟ με 23-25 έκανε το 1-2.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός και 2-2

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι τα μέσα, οπότε δέχτηκαν από μία κίτρινη κάρτα Πανταλέων και Ριβέρα και το σκορ έγινε 15-15. Ο Ολυμπιακός με «κλειδί» τον Χριστοφιδέλη και τον Μίλκοβιτς ασταμάτητο, ξέφυγε με 20-17, 24-20. Ο Σέρβος διαγώνιος ήταν αυτός που με δικό του καρφί έκανε το 25-20, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο ταιμπρέικ.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-23, 20-25, 15-17.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λεώνης): Ερπ 7 (7/18 επ.), Αγκάμεζ 24 (2 άσοι, 21/49 επ., 1 μπλ.), Αντράε 15 (2 άσοι, 12/31 επ., 1 μπλ.), Ανδρεάδης 10 (2 άσοι, 8/11 επ.), Πανταλέων 11 (9/14 επ.), Ντεπέστελε 4 (2/6 επ., 1 μπλ.), Στεφάνου (λ- 73%) / Ντονάς, Ψάρρας, Χατζηαντωνίου, Λάππας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κρίστιανσον): Ριβέρα 13 (1 άσος, 11/20 επ., 1 μπλ.), Κουρνέτας 2 (2 μπλ.), Χοφ 1 (1/ 2 επ.), Τζούριτς 9 (1 άσος, 6/13 επ., 2 μπλ.), Μίλκοβιτς 26 (1 άσος, 23/43 επ., 2 μπλ.), Ούρναουτ 6 (5/16 επ., 1 μπλ.), Παπαδημητρίου (λ- 45%) / Χριστοφιδέλης 6 (6/165 επ., 86% υπ.) / Σουλτανόπουλος 5 (3/5 επ., 2 μπλ.), Τσέργας, Καριπίδης, Ρουμελιώτης 3 (3/6 επ.).