Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2008

ΚΑΝΑΜΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.. ΓΙΑΤΙ???

Έστω και αν χρειάστηκε να περάσει «δια πυρός και σιδήρου», ο Ολυμπιακός νίκησε την Τετάρτη (05/11) στο κλειστό του Ρέντη την Γιαστρζέμπσκι με 3-2 σετ στην πρώτη τους συνάντηση για τη φάση των 32 του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Έτσι προκειμένου να περάσουν στην 16άδα της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» στη ρεβάνς της 13ης Νοεμβρίου στην Πολωνία χρειάζονται δεύτερη νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή στην χειρότερη περίπτωση να στείλουν το ματς στο «χρυσό σετ», που θα παιχτεί αν χάσουν με το ίδιο σκορ που επικράτησαν στην έδρα τους.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα με τον Χοφ να κάνει το ντεμπούτο του ως παίκτης της, ήταν σαν…να μην είχε μπει στο γήπεδο. Βρέθηκε χωρίς μάλλον να το καταλάβει πίσω στο σκορ με 20-14 και απλά στο τέλος προσπάθησε να κλείσει την «ψαλίδα», χάνοντας το με 25-18.

Στο δεύτερο σετ φρόντισε να παρουσιάσει ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο. Πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-7, 14-9, 17-12 και παρά την μικρή ανάκαμψη των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν σε 18-16, διατήρησε τα ηνία με 20-16. Στην τελευταία τους προσπάθεια να μπουν στη διεκδίκηση του σετ, οι Πολωνοί μείωσαν εκ νέου σε 22-20 αλλά ο Ολυμπιακός φάνηκε ψύχραιμος και έκανε το 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-13 αλλά η Γιαστρζέμπσκι ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας αυτή τα ηνία με 19-17. Με το σετ να οδεύει προς το τέλος του, οι Πειραιώτες βρήκαν τις ψυχικές δυνάμεις και τις αγωνιστικές λύσεις να προηγηθούν με 23-21 και στο δεύτερο σετ μπολ που είχαν να γράψουν το 25-23.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση. Μετά το 6-6 πήραν τον έλεγχο και μαζί την πρωτοπορία με 13-11, 17-15 με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν σε 18-18 αλλά να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω. Επακόλουθο ήταν η πολωνική ομάδα να πάρει ξανά προβάδισμα με 21-19 και να φέρει στα ίσια το ματς με 25-21.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός. Μάζεψε τα κομμάτια του και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του, ξέφυγε με 6-2, 10-4, γράφοντας εν τέλει το 15-7.

Τα σετ: 18-25, 25-21, 25-23, 21-25, 15-7.

Ολυμπιακός: Ριβέρα 7.5, Κουρνέτας 2.5, Χοφ 10.5, Μάρκεζ 16, Μίλκοβιτς 21, Ούρναουτ 14.5, Παπαδημητρίου(λ., 69% ), Τζούριτς 0.5, Καριπίδης 0.5, Ρουμελιώτης 2.

Γιαστρζέμπσκι: Φρέρικς 4.5, Γιούρκεβιτς 7.5, Τσαρνόφσκι 9.83, Πρίγκελ 19.83, Χάρντι 5.5, Σαμικά 20.83, Ρούσεκ(λ., ), Λόματς, Γιουντίν, Γκρίγκελ, Ντε Σόουζα 1 .

Αντερς Κρίστιανσον: «Είχα πει και πριν από την αναμέτρηση ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Μας στοίχισε το πρώτο κακό σετ, όπου παίξαμε πολύ άσχημα, χωρίς ενέργεια και χωρίς πάθος. Η νίκη με 3-2 σετ σαφώς και κάνει δύσκολη τη ρεβάνς αλλά ούτως ή άλλως θα πάμε στην Πολωνία να παίξουμε καλύτερα από ότι σήμερα το βράδυ»

Βασίλης Κουρνέτας: «Ξεκινήσαμε χωρίς αυτοσυγκέντρωση και κάναμε εύκολα λάθη με αποτέλεσμα να χάσουμε το πρώτο σετ. Στη συνέχει βελτιωθήκαμε γυρίσαμε το παιχνίδι αλλά δεν καταφέραμε να νικήσουμε έστω με δύο σετ διαφορά. Από την άλλη πλευρά πιστεύω ότι αυτό θα μας κάνει καλό καθώς θα πάμε στην Πολωνία μόνο για τη νίκη»