Πέμπτη 13 Νοεμβρίου 2008

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ , ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ

Κόντρα στα προγνωστικά, ο Ολυμπιακός έκανε το «διπλό» στην Πολωνία, 3-1 σετ (25-20, 25-16, 18-25, 25-19) την Γιαστρέμπσκι και με δύο νίκες (3-2 το πρώτο ματς στο Ρέντη) πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας. Eπόμενος αντίπαλος η αυστριακή, Τιρόλ Ίνσμπουρκ.

Tον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Τσαλεντζ Καπ γνώρισε ο Ολυμπιακός. Η νίκη με 3-2 επί της Σεβεροντόντσακα Σεβεροντόνετς δεν ήταν αρκετή για τις "ερυθρόλευκες", καθώς στον πρώτο αγώνα στην Ουκρανία είχαν ηττηθεί με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 15-25, 24-26, 15-13.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κούκου 8π., Χατζηνικολάου 21, Σέκολο 21, Δίρβα 13, Γκλιγκόροβιτς 6, Καλαϊντζίεβα 15, Βλάχου (λ.- 77% ).
ΣΕΒΕΡΟΝΤΟΝΤΣΑΝΚΑ: Κόστινα 4π., Σάβεντουκ 18, Γιουρτσένκο 10, Λισιγιένκοβα 20, Κομισάροβα 3, Κοζιργιέτσκα 14, Ντιέντσινκα (λ.- 46% ) / Τρατς 2, Γκέικο, Στις 10.